ЯК ЧИСТА ЕНЕРГІЯ ЗМІНИЛА УКРАЇНУ У 2018?
Наприкінці січня пасажирський Boeing 787 Dreamliner еміратської компанії Etihad Airways вперше пролетів від Абу-Дабі до Амстердама на біопаливі з сукулентів. Ця подія може назавжди перетворити біопаливо з "альтернативного" на основне джерело енергії. А які зміни у галузі чистої енергетики пережила Україна за минулий рік?
Зростання чистої енергії
Потужність українських зелених електростанцій у 2018-ому зросла на третину. Установки на біомасі збільшили потужність з 39 МВт до 52 МВт, на біогазі - з 34 МВт до 46 МВт. Таке зростання відбулося завдяки більш послідовному ставленню до екології, а також через підвищений "зелений тариф".
Найекономічніше джерело енергії - під ногами
Торік у Кам'янці-Подільському запрацювала перша в Україні і п'ята в світі надсучасна теплоелектростанція, яка використовує тріску, солому, стебла кукурудзи та лушпиння соняшника. Це задовольняє всі потреби міста і дозволяє відмовитися від газу. Досвідом Кам'янця вже зацікавились міські голови Житомира і Чорткова - це дуже перспективний шлях подолати кризу, яку спричиняє підвищення тарифів на газ. Наприклад, у Славутичі Київської області працює найбільша в Україні котельня на біопаливі, що за підсумками опалювального сезону, заощадить 4 млн грн і на 40% забезпечить потреби міста у теплі і гарячій воді.
Прибутковість
Наша країна має потужну аграрну промисловість, але досі вчиться використовувати усі продукти виробництва на максимум. На відміну від європейських країн, в України немає потреби закуповувати сировину для біопалива. Ми щорічно отримуємо її стільки, що можемо ставати експортерами. Альтернативна енергетика дозволяє використати цей потенціал, а також очистити природне середовище від впливу неліквідних залишків типу соняшникового лушпиння чи пташиного посліду.
Наша проблема - наша перевага
Чи не найбільша біда українських міст - переповнені звалища побутових відходів. У минулому році вони стали місцем видобутку біометану для 16 нових енергоустановок. Такі станції запрацювали під Києвом, у Рівному, Хмельницькому та у селищі Макуховка під Полтавою. Найуспішніший з цих проектів, у Хмельницькому, видобуває близько 5 млн кВт/г енергії у рік. Цього достатньо, щоб освітити усі вулиці міста. У Полтаві біометан дозволяє економити майже 20 млн грн на рік та освітлювати 120 будинків і громадські простори.
Сонце і вітер
Це перші альтернативні джерела енергії, які почали використовувати в Україні. У 2018-ому сонячна електростанція почала працювати навіть на території зони відчуження Чорнобильської АЕС! Одним із інвесторів проекту стала гамбургська компанія Enerparc AG. Також у цей час сонячні і вітряні електростанції поступово розростаються півднем України - Херсонськими степами і Азовським узбережжям. Тут найбільш сприятливі погодні умови для розвитку.
Пишаємось, що "Ековат" став частинкою масштабного оновлення енергетики країни. Кожний заощаджений кубометр газу робить повітря чистіше і береже природу для нових поколінь. Це особливо важливо для промислового міста, яким є Дніпро. Вперед у чисте майбутнє!