БІОПАЛИВО: ТЕ ЩО ВИ ЗАВЖДИ ХОТІЛИ СПИТАТИ
Частка відновлювальних джерел у загальному видобутку енергії в Україні збільшилась у 9 разів протягом 2000-2017 рр. Це світовий тренд, що може суттєво покращили енергетичний баланс країни, а також поліпшити екологічну ситуацію. Для цього нам треба переглянути своє ставлення до продуктів виробництва і неліквідних решток аграрної промисловості, як це вже зробили у Фінляндіі, Угорщині, Нідерландах та країнах Балтії. Спеціалісти "Ековат" відповідають на найбільш хвилюючі питання про біопаливо і біоенергетику.
БІОПАЛИВО: ТЕ ЩО ВИ ЗАВЖДИ ХОТІЛИ СПИТАТИ
Частка відновлювальних джерел у загальному видобутку енергії в Україні збільшилась у 9 разів протягом 2000-2017 рр. Це світовий тренд, що може суттєво покращили енергетичний баланс країни, а також поліпшити екологічну ситуацію. Для цього нам треба переглянути своє ставлення до побічних продуктів і неліквідних решток аграрної промисловості, як це вже зробили у Фінляндіі, Угорщині, Нідерландах та країнах Балтії. Спеціалісти "Ековат" відповідають на найбільш хвилюючі питання про біопаливо і біоенергетику.
Що таке друге покоління?
За всю історію виробництва, біопаливо мало три покоління. Перше піддається критиці через те, що кількість витрат під час його виробництва і використання не набагато менше за шкоду від помірного споживання традиційного палива. Значно перспективнішими виявились друге і третє покоління. До другого відносять паливо, видобуте із залишків або побічних продуктів деревообробної та сільськогосподарської промисловості. Утилізувати їх або перетворити на добриво значно складніше і дорожче, ніж у паливо. Тому це приклад взаємної вигоди. Біопаливо третього покоління утворюється із водоростей: з одного гектара можна отримати в 30 разів більше енергії, ніж з гектара сої. Але стати енергетичним магнатом третього покоління досі складно, бо обладнати значні площі для промислового видобутку - дорого і непросто.
Чи дійсно біопаливо безпечне для природи?
Якщо мова про друге покоління, то екологічна чистота - 100% правда. Під час згоряння біопаливо виділяє менше СО2, ніж вугілля. До того ж, сировина для нього поновлюється за рік, а не за тисячоліття, як газ або нафта. Біопаливо залишається екологічним до тої пори, поки спонукає працювати рештки. Усі найбільш ефективні культури, наприклад ріпак або кукурудза, дуже виснажують грунт. На щастя, Україна має величезне джерело сировини для біопалива - соняшник. Побічних продуктів від виробництва олії та цукру вистачає, аби задовольнити потреби електростанцій.
З чого в Україні можна робити біопаливо?
Деревина: тирса, тріски, стружка, відходи фанери, обрізки, рейки, кора, гілки та обрізки дерев. Для деревообробних підприємств усе це є постійними непродуктивними витратами, адже спалювати їх на території заборонено, а вивозити як сміття - коштує грошей. Виготовлення 1 тонни брикетів чи пелет дозволяє очистити 7-8 кубічних метрів тирси.
Наша проблема - наша перевага


Солома. Утворюється надзвичайно швидко та у великій кількості під час збору урожаю. Гранули із соломи є дешевим паливом для сушки зерна, опалення приміщень. З однієї тонни соломи можна отримати біля 3 МВт теплової енергії, що замінить 300 кубометрів газу.

Лушпиння соняшника, рису, гречки перетворюється на гранули та брикети безпосередньо на олійних заводах.

Буряковий жом – це побічний продукт виробництва цукру, що є чудовою сировиною для роботи біогазової установки.

Чи можна в Україні торгувати енергією з біопалива?
Зараз держава скуповує надлишкову енергію у підприємств за особливим "зеленим" тарифом. Перед тим, як затвердити відносини, електростанція має пройти сертифікацію. Як заявив голова Біоенергетичної асоціації України Геогрій Гелетуха, до кінця 2019 має запрацювати біржа біопалива та біомаси. Вона врегулює відносини щодо закупівлі біопалива і гарантуватиме його якість. Зараз електростанціям доводиться покладатись на перевірених партнерів або проводити лабораторний аналіз палива. Біржа переведе торгівлю на більш цивілізований рівень. Перший крок зроблено!